Pravdivá recenze: Logitech K750 bezdrátová klávesnice

Pravdivá recenze je místo, kde se dozvíte o věcech, které vám v běžném testu nikdo neřekne. Na to si přijdete až po delší době. A věřte mi, nebude to veselé čtení. Subjektivní názor, samozřejmě.


Klávesnici jsem dostal darem. Pravděpodobně bych si ji nikdy nevybral. Mezi jejíchloubu patří dobíjení ze solárních panelů a nepřekonatelná výdrž. Je tenká a dělá se v různých variantách designu. Příjemný je unifikovaný bezdrátový přijímač, na který můžete pověsit více bezdrátových zařízení najednou a zabere to jeden usb slot.

Problémy

Solární klávesnice kupodivu obsahuje baterii. Takže to není jaké ty kalkulačky. Prostě, funguje i bez světla. Několik měsíců jsem neřešil. Klávesnice hlásila 100% baterie. Po nějakém čase začal stav baterie klesat. Bez ohledu jak hodně klávesnice byla na sluníčku, tak se nezvládala dobíjet.

Po měsíci už má baterie 50%. Software začíná být otravný a pořád hlásí ať s tím něco dělám. Mimochodem, software logitechu je vcelku dobrý, plno funkcí. Klasicky má obrovskou velikost. Začal jsem řešit baterii. A ejhle. Na logitech diskuzních fórech jsou desítky lidí se stejným problémem. Jediné řešení logitechu je výměna baterie. Uvnitř je 3V li-ion dobíjecí baterie velikost CR2032.  Stojí docela dost peněz a není běžně k sehnání.

Nevýhoda další, klávesnice prakticky nejde rozdělat. Netuším, jak to budu jednou čistit. Žádné šroubky, nic. Pravděpodobně je to slepené. Klávesnice je určitě uvnitř železná, je těžká. Dobře drží na stole. Chtěl jsem se podívat dovnitř, jaký problém je s dobíjením.

Řešení vadné baterie

Nakonec jsem vyrobil falešnou baterii, pomocí které jsem vytáhnul napájení ven. Klávesnice má zapnutá spotřebu cca 1,3uA, vypnutá nemá žádnou spotřebu. Při zapnutí má spotřebu několik miliampér – nabíjí se kondíky. Takže doporučuji nevypínat.

Dobíjení zvládne dobíjet cca 0,1mA při žárovkovém osvětlení – cca 100 lux. Pravděpodobně baterie nezvládá takto malé vybíjecí proudy a prostě odchází. Vnitřní odpor atd.

Já jsem tedy napojil na klávesnici dvě klasické AAA baterky a přilepil držák pod klávesnici. A všechno funguje výborně.  A jestli dobře počítám, mohla by klávesnice na baterie pracovat pět let.

A co dobíjení? Zanedbáme je. Takhle malé proudy ani klasické baterii nepoškodí. Naopak bude docházet k mírné regeneraci. Pokud by se to ukázalo jako problém, zařadím diodu s malým úbytkem.

Celá tahle úprava stojí 40kč včetně baterií.