Závislost na běhu? … možná

Po nedávném úspěchu na trati 10km jsem dostal úplnej běžeckej absťák a rozhodl se přepracovat svoje cíle v této doplňkové sportovní aktivitě.Takže slyšte co jsem vymyslel a o co vlastně půjde

Zajímavý je, jak jsem se k běhu vlastně prokousal. Kolo koluju už slušnou řádku let. Protože jsem od pasu nahoru vypadal jak pytel mouky a kolo moc nepomáhalo (jak logické), tak jsem začal posilovat, jakožto doplněk ke kolu. Později se z doplňku vyklubala závislost. No což. Když to roste, tak to nesbírejte :). A tak po dvouch letech jsem začal trošku běhat. Bavilo mě to. Úplně se zničit během kilometru. Jak ale forma narůstala, zvládal jsem více a více. Tak jsem si stanovil, že deset kilometrů týdně bude akorát. A teď, po půl roce, doplněk k doplňku ke kolu se stal drogou.

[MORE]

A tak jsem prozřel

Tento týden už je druhý v kterém plním nové směrnice ;), plány běhání. Napadlo mě, že bych mohl dosáhnout na ten půlmaraton. A protože je potřeba pro to už něco trochu udělat, pročetl jsem všechna webová fóra zabývající se během. Tedy teoreticky připravený oběhnout zeměkouli.

Trochu jsem si to musel filtrovat pro svoji potřebu. Nejsem zrovna typ sportovce, který běhá kilometr za tři minuty a po týdenní dávce 100+km si řekne: “tenhle týden to moc neběhá”. Samozřejmě sešlápnout plyn taku nemůžu. Abych se nepřesportoval. Únava je svině. Takže konzervativně zvednu zátěž v několika následujících týdnech, měsících z 10km/týden na nějakých 40km/týden. První týden jsem zvolil 17km. Další pak 20, 23, 27, 30, 30, 33, 36, 40, 40 … 40 rozpis na 3 měsíce, řekněme. Cíle monstrózní. Uvidím, kolik bude času. To je největší problém. Běhal bych, ale není kdy. Takže možná nad 30 už bude značný problém s časem. V posilce na páse mám čas na 3-4km/denně takže nic moc. Mám ale úplně volný víkend. Tam je sice kolo, ale večerní protažení by mohlo nějaké kilometry hodit.

První týden

Pořád ještě experimentuju a naslouchám, jak tělo reaguje na různé druhy zatížení, dýchání a podobný nesmysly. Tak ten rozpis na první týden, v závorce časy na úsek (většinou kilometr)

  • pondělí: 3km (5:40,5:20,5:30) – trénink rychlosti, tempa
  • úterý: 7km (<6:00) - volně, po pauze výběh 1km (7:30)
  • středa: 2km (5:30, 5:10) – volný den, dýchání a maximálka
  • čtvrtek: 3km (5:40,5:20,5:30) – tempo
  • pátek: 3km (5:30) – ladnost pohybu a kopce :D

Tenhle rozpis už mám za sebou a musím říct, že na pohodu. Ten sedmikilometr trochu bolel, ale zbytek týdne jako když luskne. Klidně bych naložil více. I tak jsem zvládnul 18+1km. Hranici 5:00/km nemůžu prolomit. To je smrtelný tempo. Tepovka nad 160. To nedávám. “dlouhý” tratě začínam tepovkou kolem 130 a ke konci držím stabilně 155.

A jak dále? Dokončuju druhý týden, takže zážitky postnu v zápětí.